Wycieczka do Paryża
2014-09-30

 W dniach 16 – 21 września 2014r. grupa 48 osób była uczestnikami fantastycznej wycieczki do Strassburga i Paryża. Wyruszyliśmy w podróż z Katowic o godz. 1700 we wtorek , a następnego dnia o godz. 800 rozpoczęliśmy już zwiedzanie Strassburga – stolicy Alzacji. Zwiedziliśmy budynki Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, spacerowaliśmy po zabytkowym centrum, które od ponad 25 lat figuruje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, zwiedziliśmy katedrę Notre Dame i wiele innych zabytków.

Spacerując po mieście nie mogliśmy zwrócić uwagi na bociany – które są symbolem Alzacji, na stoiskach przed sklepami i straganach zobaczyliśmy setki bocianich pamiątek i zabawek. Pierwszy nocleg mieliśmy w hotelu Premiere Classe  w mieście  Metz. Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w dalszą podróż do Paryża, zwiedzanie rozpoczęliśmy od cmentarza  La Chaise na którym pochowany jest nasz wielki kompozytor Fryderyk Chopin. Następnie zwiedziliśmy katedrę Notre Dame, Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny przy Placu Gaulle i inne zabytki.

Dwa noclegi spędziliśmy w hotelu Premiere Classe na obrzeżach Paryża. W kolejnych dniach zwiedzaliśmy Pałac  Wersal, symbol królewskiej Francji, W murach rezydencji miały miejsce wydarzenia zmieniające bieg historii np. podpisanie pokoju z Niemcami, kończącego I wojnę światową. Spacerowanie pałacowymi korytarzami,  zwiedzanie apartamentów i dzieł sztuki to wspaniałe przeżycie dla każdego z nas - nie tylko dla pasjonatów historii. Każdy z nas mógł uwiecznić swoją wizytę w tym niezwykłym miejscu zdjęciami. Po zwiedzaniu sal pałacowych udaliśmy się na spacer po przepięknych ogrodach wersalskich. Następnie udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Paryża, m.in. Pałac Inwalidów, Pałac Sprawiedliwości, Saind Chapelle, Pantheon, Bazylika Sacre-Coeur.

Niezwykłym przeżyciem był dla nas nocny rejs statkiem po Sekwanie. W ostatnim dniu wjechaliśmy na Wieżę Eiffla i podziwialiśmy  z niej panoramę Paryża, następnie zwiedziliśmy najsłynniejsze muzeum świata – Luwr. Ostatnim punktem  wycieczki były spacery i zakupy pamiątek.

Do Katowic dotarliśmy w niedzielę – zmęczeni ale bardzo zadowoleni. Dziękujemy naszej pilotce – przewodniczce Pani Ani Dąbrówce za troskliwą opiekę, za pokazanie nam jak najwięcej co było możliwe zwiedzić w tak krótkim czasie w tym magicznym mieście Paryżu.

Kontakt
Krajowy Związek Emerytów i Rencistów
Służby Więziennej
Koło Terenowe w Katowicach


49-950 Katowice
ul. Mikołowska 10 a
606 669 977
© Krajowy Związek Emerytów i Rencistów Służby Więziennej Koło Terenowe w Katowicach.  |  Wykonanie: sakowww.com